tuv iso

 agencja extreme catering CATERING Miniaturowe dzieła sztuki na talerzu

 

W cateringu eventowym obowiązują te same zasady, co w świecie mody. Jedne trendy odchodzą do lamusa, inne stają się hitem sezonu.

   Jedzenie towarzyszące najważniejszym imprezom to już od dawna coś więcej niż nudne kanapki, kotlet schabowy czy ciastka z kremem. Catering eventowy stał się sztuką łączącą obok kulinariów, także mini scenografię wokół stołów, obsługę kelnerską i barmańską na najwyższym poziomie, a nawet fabułę i myśl przewodnią. Jak w każdej dziedzinie sztuki, również tutaj można wskazać kilka wyraźnych trendów.

Molekuły się kończą

   Dwa, czy trzy lata temu niecodzienne reakcje chemiczne i zjawiska fizyczne, które goście obserwowali na kuchennych blatach czy stołach wywoływały prawdziwy zachwyt wszystkich zaproszonych gości. Próbowanie niemalże magicznych pianek, kapsułek, czy potraw zamrożonych ciekłym azotem jeszcze niedawno było prawdziwym hitem i tylko bywalcy największych i najbardziej ekskluzywnych wydarzeń mogli sobie na to pozwolić. Ale jak z każdym nowym trendem bywa, również kuchnia molekularna została niemalże błyskawicznie podchwycona przez dużą ilość restauratorów i specjalistów od cateringu eventowego. I jak każdy hit sezonu, który staje się niemalże obowiązkowym punktem programu każdej imprezy - kuchnia molekularna szybko spowszechniała. Jeszcze jakiś czas temu była eventowym hitem. Jednak potrawy w tym stylu zaczęto serwować w wielu miejscach i trend ten się upowszechnił, przestał więc być atrakcyjny - mówi Michał Kozak, dyrektor zarządzający Mazurkas Catering. Wykorzystanie nowoczesnych reakcji chemicznych ustąpiło miejsca bardziej tradycyjnemu menu z potrawami łączącymi nowoczesność i historię. W dekoracjach nadal dominuje minimalizm. To oznacza, że główną ozdobą bufetu ma być elegancko podane jedzenie.

Odrobina historii, szczypta folkloru

   Trendem, który zdecydowanie zdominował polskie, ale i europejskie stoły jest bez wątpienia menu regionalne. Coraz częściej na przyjęciach pojawiają się elementy potra charakterystycznych dla danego miasta, czy regionu. Większość polskich restauratorów i gigantów na polskim rynku cateringu eventowego jest zgodnych, że to właśnie element tradycyjny w menu jest obecnie największym hitem. W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy naprawdę duży "boom" na potrawy regionalne, charakterystyczne dla danego miejsca i łączące się z jego historią. Regionalne elementy, które pojawiają się w menu sprawiają, że jest ono unikalne. Trend ten wychodzi naprzeciw menu zainteresowań gości, którzy coraz bardziej interesują się historią i specyfiką miejsc, do których przyjeżdżają - mówi dyrektor zarządzający Mazurkas Catering. Taka kuchnia nie oznacza bynajmniej chłopskiego jedzenia, w którym dominują nienajdroższe ziemniaki okraszone tłuszczem i skwarkami podane w nieeleganckich, odrapanych drewnianych misach. Polscy specjaliści od cateringu zapewniają, że regionalne menu musi być pełne kunsztu i podane w bardzo wyrafinowany sposób.  

   Polskie menu nie musi być przaśne, powinny to być dania kuchni polskiej, ale nowocześnie podane i wykwintne. Bardzo często do przygotowania takiego bufetu używa się regionalnych produktów, a na stołach królują charakterystyczne dla tego regionu potrawy. Ważny jest tu fakt, że trend ten nie wynika, jak to było przed laty, z chęci oszczędności, czy strachu przed kulinarnymi nowinkami. Jest wręcz odwrotnie. Na taką modę ma wpływ głównie coraz większa świadomość kulinarna Polaków, którzy poznali już smaki kuchni świata. Teraz przyszedł czas na docenienie własnej tradycji kulinarnej. Jesteśmy z niej dumni i chcemy się nią chwalić - mówi Milena Chalska PR & Marketing manager Belvedere. Zarówno organizatorzy, jak i zleceniodawcy przekonują się, że catering w klimacie folklorystycznym to nie tylko bigos, czy kotlet schabowy, znane ze stołówek z dawnych lat. W roli tradycyjnych akcentów w menu eventowym występuje dziś np. dziczyzna podana w wykwintnym sosie, pasztet z zająca czy ciasto z owocami z pobliskich sadów. Obecność tradycyjnej polskiej kuchni w menu eventowym często przybiera formę drobnych akcentów kulinarnych (np. nowoczesne danie doprawione charakterystycznymi ziołami). Tradycyjny charakter może mieć jedno z podawanych dań lub deser.

Nie tylko na talerzu

   W sztuce cateringu zwraca się baczną uwagę nie tylko na to, co znajduje się w menu, ale również na całą otoczkę wokół potrawy. Ważny jest każdy element z osobna i wszystkie jednocześnie. Tylko dzięki ich doskonałej harmonii można stworzyć odpowiednie wrażenie. W sztuce serwowania cateringu niezbedna jest więc idealna zastawa, obrusy, naczynia i sztućce, obsługa kelnerska, czy dekoracje na stole, które niekiedy przeistaczają sie w mini scenografię. Również w tej sztuce obowiązują więc odpowiednie trendy, których należy się trzymać, aby gala czy event zapisały się w pamięci gości jako niezwykle wyrafinowana impreza. Jednak trendy dotyczą podania jedzenia podczas imprezy zmieniają się dużo mniej dynamiczniej niż moda obowiązująca przy komponowaniu menu. W dekoracjach nadal dominuje minimalizm. To oznacza, że główną ozdobą bufetu ma być elegancko podane jedzenie. Zwraca się jednak uwagę, by dekoracja odzwierciedlała prezentowane menu. Jeżeli bufet jest tematyczny, taka również powinna być jego dekoracja - mówi Milena Chalska. To, co najważniejsze, to harmonijne współgranie ze sobą menu, stylizacji stołów i całego eventu. Jeśli jest to klasyczna gala, warto postawić więc na minimalizm, jeśli fabuła imprezy jest bardzo egzotyczna można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. 

Unikatowy styl regionu

   Mogłoby się wydawać, że trendy na polskich bankietach będą kopią tych, które zaobserwować można na najbardziej prestiżowych wydarzeniach za granicą. Rzeczywistość nie potwierdza jednak tego przypuszczenia. Amerykańskie firmy cateringowe również przywiązują uwagę do trendu regionalnego, ale według badań Amerykańskiej Federacji Kulinarnej jest on interpretowany nieco inaczej niż w Polsce. Specjaliści od cateringu z Zachodu stawiają na regionalne, ekologiczne uprawy, oraz produkty pochodzące od lokalnych dostawców. Na amerykańskich bankietach pojawia się więcej tzw. składników hiperlokalnych, czyli np. ziół i warzyw uprawianych w przyrestauracyjnych ogródkach i inspektach i lodów przygotowywanych od podstaw w restauracji. Modne stają się także koktajle kulinarne np. koktajl na bazie ginu, listków fenkuła i selera doprawiany solą selerową i pieprzem. Różni się to nieco od polskiej interpretacji tego trendu. U nas główny nacisk kładzie się na współpracę z lokalnymi hodowcami i sadownikami. W przeciwieństwie do zachodnich trendów ważne jest też menu pokazujące unikalny styl regionu, w którym odbywa się impreza (lub miejsca, z których pochodzi zleceniodawca).

Wielki powrót egzotyki

   Według specjalistów na polskich eventach pojawi się bardzo dużo egzotyki. Nie będą to jednak jedynie tropikalne owoce czy orzechy, ale unikalne dania z najdalszych zakątków świata. Potrawka z krokodyla i pieczona szarańcza to hity, które już niedługo zagoszczą na naszych stołach. Oczywiście takie potrawy będą potrzebowały niezbędnej otoczki. Kąciki kulinarne zamienią się więc w wykwintne wyspy tajskie, czy kubańskie, gdzie uczestnicy eventu będą mogli poczuć się niemalże tak, jakby odwiedzili jeden z tych egzotycznych zakątków. Ważne jednak, aby cała koncepcja menu była spójna. Dlatego my w naszej ofercie mamy specjalne stacje, na przykład tajską, w której można nie tylko skosztować tamtejszych przysmaków, ale również poczuć się tak, jakby naprawdę było się w tym kraju. Odpowiednie podanie potrawy, image kucharzy i kelnerów oraz scenografia sprawiają, że pieczona szarańcza smakuje naprawdę niezwykle - mówi Michał Kozak z Mazurkas Catering. Czy taka forma poczęstunku może być lekarstwem na kryzys? Dla niektórych na pewno. Być może właśnie dzięki takim niecodziennym poczęstunkom wielu gości będzie miało jedyną okazję by spróbować wymyślnych dań rodem z Laosu, Kambodży, czy Kuby. Na pewno połączenie polskiej i bardziej egzotycznej kuchni, które zapanują na polskich stołach bankietowych będzie ogromną szansą, aby polscy kucharze pokazali jak wiele barw i smaków może mieć catering. 

MICE Poland Meetings Incentives Conferences Events


Realizacja ORTH Multimedia

Copyright © 2013. Agencja Extreme